PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011121314
1516 1718192021
22232425262728
293031

Udostępnij:

Stanowisko Urzędu odnośnie projektu w dzielnicy Ząbkowice

Wtorek, 16 grudnia, 2014

Poniżej przedstawiamy oficjalne stanowisko Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej odnośnie projektu pn. „Budowa węzła cieplnego w kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Ząbkowicach przy ulicy Oświecenia 34” zgłoszonego w ramach II edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego w dzielnicy Ząbkowice.

 

Dąbrowa Górnicza jest miastem, które jako pierwsze w województwie śląskim oraz jako jednoz pierwszych w Polsce zdecydowało się na wprowadzenie budżetu partycypacyjnego. Jest to innowacja w zarządzaniu samorządem lokalnym, której wciąż się uczymy i nieustannie staramy się dopasowywać ją do potrzeb mieszkańców. Dlatego też naturalne jest to, że w jej wdrażaniu trzeba liczyć się z błędami, które mogą się zdarzyć.

 

Tak stało się podczas tegorocznej edycji w dzielnicy Ząbkowice, gdzie mieszkańcy do realizacji wybrali projekt „Budowa węzła cieplnego w kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Ząbkowicach przy ulicy Oświecenia 34”, który mimo największego poparcia w dzielnicy finalnie nie może zostać dopuszczony do realizacji z powodów formalnych.

 

Podczas opiniowania projektów staramy się wychodzić naprzeciw pomysłom ich autorów, jak i oczekiwaniom mieszkańców, którzy są najważniejszymi recenzentami złożonych projektów. Tak też było w przypadku projektu ogrzewania, zabrakło jednak dokładnego sprawdzenia stanu prawnego, który dodatkowo obwarowany był zapisami ustawy o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, która nie dopuszcza wspierania przez samorządy obiektów kościelnych niebędących zabytkami. Dlatego też wykonanie tej inwestycji ze środków gminy stanowiłoby naruszenie przepisów ustawy o finansach publicznych.

 

Za zaistniałą sytuację szczególnie przepraszamy mieszkańców dzielnicy Ząbkowice. Dla nas jako osób odpowiedzialnych za wdrażanie Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego, jest to wyraźny sygnał aby jeszcze bardziej dopracować etap weryfikacji projektów złożonych przez mieszkańców, których w obu dotychczasowych edycjach było 486.

 

Tym bardziej czujemy się zobowiązani do jeszcze bardziej wytężonej pracy nad dopracowaniem procedury Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego, gdyż do tej pory zyskał on uznanie wśród specjalistów zajmujących się tematyką partycypacji i bardzo często stawiany był za wzór do naśladowania przez inne samorządy.

 

Informujemy również, że po dyskusji w ramach Zespołu ds. Budżetu Partycypacyjnego podjęliśmy decyzję, iż środki dzielnicy Ząbkowice zostaną przekazane na realizację projektów, które w tej dzielnicy uzyskały kolejne najlepsze wyniki, czyli:

  • Remont nawierzchni chodników na Osiedlu Młodych Hutników (197 400,00 zł)
  • Budowa systemu oświetlenia ulicznego wzdłuż drogi leśnej na odcinku Nadrzecznej do Osiedla Robotniczego i Armii Krajowej (130 000,00 zł)
  • Siłownia plenerowa (69 200,00 zł)
  • Zakup książek i wyposażenia dla Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej Ząbkowice (40 000,00 zł)
  • Nasz kawałek zieleni (25 600,00 zł)

 

Mimo zaistniałej sytuacji, za którą jeszcze raz przepraszamy, liczymy także, że podobnie jak do tej pory, dąbrowianie aktywnie włączą się do trwających prac nad przygotowaniem procedury III edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego, tak aby jeszcze bardziej odpowiadała potrzebom wszystkich mieszkańców.             

 

Marcin Bazylak - Pełnomocnik Prezydenta Dąbrowy Górniczej

Piotr Drygała - Kierownik Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej