PoWtŚrCzPtSoNd
010203040506
070809 10111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Udostępnij:

Nowy model DBP na ostatniej prostej

Środa, 9 sierpnia, 2017

Dąbrowski Budżet Partycypacyjny 2.0, czyli zupełnie nowa formuła dyskusji z mieszkańcami, wchodzi w jeden z końcowych etapów, nazwany wspólnym projektowaniem. Przypominamy, jak działa budżet partycypacyjny (obywatelski), który w Dąbrowie Górniczej realizowany jest już po raz piąty. W tym roku w zupełnie nowej formule nastawionej na dialog.

 

Wśród osób na co dzień zajmujących się innowacjami społecznymi, przyjęło się mówić, iż nowe pomysły „się oblatuje”. Jeśli tak, to wspólnym wysiłkiem samorządowców, animatorów i mieszkańców Dąbrowy Górniczej, w ramach DBP 2.0 rozpoczyna się podejście do lądowania. Będzie to najtrudniejszy manewr w całej procedurze.

 

Proces rozpoczął się w marcu od znalezienia osób, które sprostają zadaniu pełnienia funkcji animatora dzielnicowego. Wydział Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej wraz z Fundacją Naprawa Sobie Miasto, wybierali 8 śmiałków, którzy przy ich wsparciu mieli poprowadzić proces w 35 dzielnicach Dąbrowy Górniczej. Warto dodać, iż kandydaci, przeszli trudne rozmowy kwalifikacyjne, które wraz z warsztatami  miały ich przygotować do dyskusji z mieszkańcami o problemach i zaletach dzielnic.

 

Następnym etapem były tzw. spotkania mapujące, czyli spotkań mieszkańców w dzielnicach, w efekcie których powstały raporty, które obrazują problemy do rozwiązania i potrzeby w  każdej z dzielnic. Na spotkaniach frekwencja wahała się od 2 do 23 osób.

 

Po spotkaniach mapujących przez dwa tygodnie mieszkańcy mieli szansę składać swoje pomysły. Ważne, że były to tylko pomysły, które składało się na bardzo prostym formularzu.  Wpłynęło ich 292.

 

Na podstawie pomysłów oraz spotkań mapujących odbyły się tzw. Dzielnicowe Fora Mieszkańców. W sumie animatorzy przeprowadzili 83 spotkania, w który udział wzięło około 525 osób. Dyskusje przebiegały w różny sposób, ze  względu na frekwencję oraz ilość spotkań w każdej dzielnicy. W sumie dzięki rozmowie, warsztatom i tzw. priorytetowaniu pomysłów powstało 87 projektów (każdy można podejrzeć na mapie - TUTAJ), które miały by być realizowane w 2018 r. w ramach kwot przypadających na każdą z 35 dzielnic. Przypominamy, że w sumie miasto przeznacza, rok rocznie na zadania realizowane w trybie budżetu partycypacyjnego 8 milionów złotych.

 

Okazuje się, że tylko w jednej z dzielnicy Błędowie, mieszkańcy zdecydowali się rozstrzygnąć kwestie budżetu partycypacyjnego  w drodze głosowania. W pozostałych dzielnicach udało się ustalić listy projektów, które zdaniem mieszkańców mieszczą się w ramach środków dzielnicy.

 

Obecnie projekty są przygotowywane przez pracowników Urzędu Miejskiego do tzw. wspólnego projektowania. Po opiniach Wydziałów merytorycznych o możliwości ich realizacji i szacunkowych kosztach, wrócą one do mieszkańców. We wrześniu i październiku pod okiem animatorów, mieszkańcy będą uszczegóławiać ich realizację. To trudny etap, głównie dlatego, że wymaga rozwiązania dylematów jakie pojawiły podczas opiniowania projektów i urealnienia co jest możliwe do realizacji w wskazanych kwotach.

 

Jak zakończy się wdrażanie zupełnie nowej innowacyjnej formuły budżetu partycypacyjnego w Dąbrowie Górniczej dowiemy się w listopadzie. Już dziś wiele środowisk obywatelskich i samorządowych podgląda realizację DBP 2.0. Procedura zapewne wymaga jeszcze wielu korekt i poprawek.  Natomiast na pewno wiadomo, że warto podejmować próbę budowania przestrzeni do dialogu, tak aby z roku na rok uczyć się razem decydować o tym co jest naszym wspólnym dobrem.

 

Wykaz projektów z każdej dzielnicy można znaleźć - TUTAJ.

Procedurę w formie filmiku można zobaczyć - TUTAJ.